28.01.2022

FETVANE AİLE VE GENÇLİK MERKEZİ AÇILDI

İlimiz Yalı Camii yanında bulunan tarihi Fetvane Sokaktaki Aile ve Gençlik Merkezimizin açılışı Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş’ın teşrifleriyle yapıldı.

Açılış törenine Valimiz İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, İl Müftümüz Şükrü Kabukçu, çevre il ve ilçe müftülerimiz, daire müdürleri protokol üyeleri, üniversite öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Program Yalı Camii İmam Hatibi Ersin Eren’in okuduğu Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Açış konuşmaları için kürsüye gelen İl Müftümüz Şükrü Kabukçu açılışı yapılan merkez hakkında ve binamızın tarihiyle ilgili bilgiler verdi. Açıldığı günden bu tarafa üniversite öğrencileri tarafından büyük ilgi gördüğünü ve haftalık programlara devam ettiklerini belirtti.

Teşriflerinden dolayı Başkanımıza, binanın tahsisi ve hazırlanmasında katkılarından dolayı valiliğimize, il özel idaremize ve katılımcılara teşekkür etti.

Programda yaptığı konuşmada Başkanımız Sayın Erbaş: “ Bu binada tam da sokağın adına uygun, 'Fetvane Sokakta asırlarca İslâm'ı daha iyi yaşamak, yanlışlardan uzak durmak, doğru dini bilgiye sahip olarak yaşamak için yapılan faaliyetlerin bulunduğu yerde, şimdi Aile ve Dini Rehberlik Merkezi, Gençlik Merkezi, kitap okuma yeri, kitapla gençlerimizi buluşturma yeri açmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Gençlerimiz okusun istiyoruz. Çocuklarımız, Rabb'ini, Peygamberini, kitabını, büyüklere saygı, küçüklere sevgiyi öğrensin istiyoruz. İyilik, kötülük, dürüstlük, yalanın kötülüğü, doğruluğun iyiliği nedir, bunları öğrensin istiyoruz. Bir memleketin, milletin ayakta kalmasının yolu, doğru bilgilerle donatılan gençlerden, doğru, sahih bilgilerle donatılan çocukların varlığından, sağlam bir aileden geçmektedir. Aile sağlam olursa toplum da millet de devlet de sağlam olur” dedi.

Sonrasında dua ederek merkezimizin açılış kurdelesi Başkanımız ve protokol tarafından kesildi.

Daha sonra kitap kahvede incelemelerde bulunarak bilgiler alan Diyanet İşleri Başkanımız Merkezin açılmasında katkısı olanlara teşekkür ederek Yahya Çavuş Erkek Kuran Kursuna hareket etti.