28.01.2022

18 MART HATİME ANA ULU CAMİİ DUALARLA AÇILDI

18 Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsü içerisinde bulunan 18 Mart Hatime Ana Ulu Cami Diyanet İşleri Başkanımız Prof.Dr Ali Erbaş’ın teşrifleriyle açıldı.

Vatandaşlarımız tarafından yoğun katılımın olduğu program Ankara Hacı Bayram-ı Veli Camii Baş İmam Hatibi Ahmet Karalı’nın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Açış konuşması yapan İl Müftümüz Şükrü Kabukçu: “Hamdolsun Çanakkale’mize böyle bir eserin kazandırılmasının gururunu yaşıyoruz. Camimizin ustasından mühendisine, maddi manevi katkı sağlayan Diyanet İşleri Başkanlığımıza, Aslan ailesine, teşriflerinden dolayı Muhterem başkanıma, Valimize milletvekillerimize ve siz değerli vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum dedi.

Programda Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkan vekili Bülent Turan da bir konuşma yaptı. Turan: Çanakkale’ye sembol olabilecek eserlerden bir tanesi daha hizmete açıldı. Rabbim bizlere memleketimiz için daha fazla çalışmayı ve arkamızda daha güzel eserler bırakabilmeyi nasip etsin” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Başkanımız Sayın Erbaş: "Şehitler diyarı Çanakkale'de, 250 bin şehidimizin bizden talebi var, 'Mabedlerimizin göğsüne namahrem eli değdirmeyin' diyor. Bu vazife bizim, hepimizin, gençlerimizin, neslimizin vazifesi” ifadelerini kullandı.

Sayın Erbaş, açılışının ardından sıranın caminin içini mamur etme görevine geldiğine dikkati çekerek: “İçini nasıl mamur edeceğiz? Camimizi cemaatsiz, gençsiz, derssiz bırakmayarak mamur edeceğiz, bir mektep, okul haline getireceğiz. Bundan sonraki imar işi, hocalarımıza, bize kalıyor. İnşallah ilim, irfan merkezi üniversitemizin içinde, üniversitemize layık bir şekilde bu camimizi istifadeye sunmak, bizim görevimiz. Dolayısıyla bugün çok bahtiyarız." dedi.

Emeği geçenlere teşekkür eden Erbaş, "Özellikle Aslan ailesine, İÇDAŞ şirketine, şirketler grubuna çok teşekkür ediyorum. 'Eğer ölmek istemiyorsan ölmeyecek, ölmez bir eser bırak.' atasözümüzün gereğini yerine getirdiler. İnşallah kendileri, anneleri kıyamete kadar hayırla anılır. Sadaka-i cariye, amel defterimizin kapanmaması için çok önemli bir vesile." ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İÇDAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Aslan'a ve ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesi Camii Müştemilat Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ünal Kızıl'a plaket takdim etti. Çanakkale valimiz ilhami Aktaş, milletvekilleri , belediye başkanları, daire müdürleri ve kalabalık bir cemaat açılışa katıldı.

18 Mart Hatime Ana Ulu Camii Sayın Erbaş'ın duasının ardından proğram sona erdi.