28.01.2022

YAHYA ÇAVUŞ ERKEK KURAN KURSUMUZUN AÇILIŞI YAPILDI

Yahya Çavuş Erkek Kuran Kursumuz Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaşın teşrifleriyle açıldı.

Açılış törenine Valimiz İlhami Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, , İl Müftümüz Şükrü Kabukçu, çevre il ve ilçe müftüleri, protokol üyeleri, din görevlileri, veliler ve vatandaşlar katıldı.

İstiklal Marşının okunmasının ardından kursumuz öğrencilerinden Halil Yalçınkaya Kuran-ı Kerim tilavet etti. Açış konuşmasında kur’an kursu hakkında bilgi veren İl Müftümüz Şükrü KABUKÇU: ” Bu eğitim kurumu ilimizde din hizmetinin verimliliği ve sürekliliği açısından önemli bir boşluğu dolduracaktır. Kursumuzun temelinden açılışına kadar emeği geçenlere teşekkür ederim. Ayrıca katılımlarıyla bizleri onurlandıran muhterem başkanıma ve siz değerli misafirlerimize de şükranlarımı sunarım “ dedi. .

Açış konuşmasından sonra kürsüye gelen Sayın Erbaş:”Kur'an kurslarının mahalleyi, insanları aydınlatacak ve bu aydınlığı kalplere yerleştirecek yerler olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: “Bu Kur'an kursumuzda yetişen gençlerimiz önce kendileri aydınlanmış olacaklar, sonra etrafındaki insanları Kur'an'la aydınlatmaya gayret edecekler. Hayat rehberimiz Kur'an-ı Kerim bunun için geldi. Öyle aydınlattı ki Yesrib'e, 'aydınlanmış şehir' isminin verilmesine vesile oldu. Medine-i Münevvere, Medine, şehir demektir, münevvere, aydınlanmış, nurlanmış demektir ve gittiği her yeri nasıl ki Yesrib, Medine-i Münevvere haline geldiyse Kur'an-ı Kerim'in ulaştığı her yer de birer Medine-i Münevvere olmuştur."

Müslümanların en önemli iki kaynağının Kur'an ve sünnet olduğunu vurgulayan Sayın Başkanımız: "Kur'an-ı Kerim'in yaşayan örneği Allah resulü Hazreti Muhammed Mustafa efendimizdir ve Efendimiz, Arafat'ta Veda Hutbesinde bize bunu emanet etmiştir ve buyurmuştur ki 'Size iki şeyi emanet bıraktım; o iki şeye sarıldığınız müddetçe yolunuzu sapıtmazsınız. Bunlardan birisi Allah'ın kitabıdır, diğeri de benim sünnetimdir'. İşte biz, Allah'ın kitabına sahip çıkacak ve Resul'ünün sünnetini yaşayacak nesiller yetiştirmeye gayret ediyoruz." dedi. "İnşallah kardeş Kur'an kursu olarak, hemen önümüzdeki mekanı, 4-6 yaş Kur'an kursu yapmak istiyoruz. Bununla ilgili projemiz tamamlandı. En yakın zamanda temelini atacağız” dedi.

Konuşmaların arkasından binanın yapımında katkı sunanlara plaket takdim edildi. Program Sayın Erbaş ve protokol üyelerinin kursumuzu ziyaretlerinin ve öğrencilerle sohbetlerinin ardından sona erdi.